Čiurnos lūžiai

Čiurnos lūžių sąvokoje apibūdinama labai didelė įvairovė lūžių susijusių su čiurnos aplinka. Visada sunkiai suprantama pacientams: kodėl vieni pacientai su čiurnos lūžiu operuojami, o kiti gydomi su gipsiniu ar plastikiniu įtvaru, kodėl vieniems leidžiama minti koją jau po 5 savaičių, o kitiems tik po 4-5 mėnesių. Gydymo taktika ir trukmė tiesiogiai priklauso nuo to, kokioje vietoje, koks yra lūžis, kiek kaulų yra pažeista, kokie poslinkiai, ar lūžis yra stabilus.

Anatomija

Čiurnos sąnarį sudaro 3 kaulai- 2 blauzdos kaulai (blauzdikaulis ir šeivikaulis) ir šokikaulis. Šiuos kaulus jungia raiščiai ir sausgyslės. Svarbiausios čiurnos sąnario ribos:

  • Šoninė kulkšnis- šeivikaulio tolimasis galas;
  • Vidinė kulkšnis- blauzdikaulio vidinė dalis;
  • Užpakalinė kulkšnis- užpakalinis blauzdikaulio kraštas.

Gydytojai dažniausia pagal pažeistų kulkšnių kiekį ir apibūdina lūžius- tai vidinės arba išorinės kulkšnies lūžis, jei lūžę abi kulkšnys- bimaleoliarinis lūžis.

Labai svarbi čiurnos sąnario funkcijai yra sindesmozė. Ši jungtis yra tarp šeivikaulio ir blauzdikaulio. Sindesmozė ir daugelis kitų raiščių stabilizuoja sąnarį.

Priežastys

  • Sukamasis čiurnos sąnario judesys
  •  Kritimas ant čiurnos sąnario
  • Autoįvykis

Simptomai

Kadangi čiurnos lūžiai ir čiurnos raiščių plyšimo požymiai yra labai panašūs, kiekvienas pacientas su čiurnos trauma turėtų būti įvertintas gydytojo. Dažniausi nusiskundimai:

  • Ūmus ir stiprus skausmas čiurnos aplinkoje
  • Patinimas
  • Mėlynės ir kraujosruvos
  • Skausminga priliesti
  • Negalima priminti dėl skausmo
  • Deformacija- netaisyklingos padėties, iškrypusi arba nusisukusi čiurnos aplinkos kaulų padėtis

Ištyrimas

Aptarus traumos aplinkybes gydytojas įvertins situaciją ir numatys tyrimo ir gydymo planą. Dažniausia atliekama rentgeno nuotraukos, jei pradinėse rentgenogramose lūžio nesimato ar jis yra neaiškus- gali būti atliekama papildomų rentgeno nuotraukų (tą pačią dieną arba praėjus kelioms dienoms). Kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas, kai atliekant rentgeno nuotraukas negaunama pakankamai duomenų gydymo taktikai numatyti. Jei reikalinga ištirti pakitimus sausgyslėse ar raiščiuose- atliekama Branduolių magnetinio rezonanso tyrimas.

Gydymas : šoninės kulkšnies lūžis

Tai šeivikaulio kulkšnies lūžis. Gali būti skirtingo kulkšnies lygio lūžiai, skeveldriniai ir lūžiai su poslinkiais.

Neoperacinis gydymas (konservatyvus)

Jei šie lūžiai yra be poslinkio ir stabilūs (tuo įsitikina gydytojas)- operacinis gydymas yra nereikalingas. Koja imobilizuojama gipso, kartais plastikiniu įtvaru, labai retais atvejais imobilizacija nereikalinga. Apribojamas krūvis kojai, neleidžiama minti iki 5-6 savaičių ir lūžis sugyja, vyresnio amžiaus pacientams gali gydymas tęstis iki 8 savaičių. Beveik visada yra atliekamos kontrolinės rentgeno nuotraukos (po 5-15 dienų), kad įvertinti ar lūžgaliai nepasislinko.

Operacinis gydymas

Esant nestabiliam lūžiui ar lūžiui su poslinkiu, atliekama lūžgalių atstatymas ir osteosintezė (lūžgalių fiksavimo ortopediniais implantais operacija). Operacijos metu atstatoma lūžgalių taisyklinga padėtis ir ši padėtis yra fiksuojama metaliniais sraigtais ir plokštele. Po operacijos vis tiek negalima kojos minti- reikia laukti, kol kaulas sugis. Operacijos metu užtikrinama taisyklinga kaulų padėtis sugijimui.

Gydymas : vidinės kulkšnies lūžis

Jei vienos šoninės kulkšnies lūžiai yra dažnai pasitaikantys, tai vienos vidinės kulkšnies lūžiai yra reti, dažniausia būna kartu lūžę šoninė ir vidinė kulkšnys. Šie lūžiai, vadinami bimaleoliariniais lūžiais, beveik visada yra operuojami dėl poslinkio ir nestabilumo.

Izoliuotas, tik vidinės kulkšnies lūžis, jei stabilus ir be poslinkio- gydomas imobilizacija.

Keleto kaulų lūžių kombinacijos visada operuojamos, išskyrus tuos atvejus, kai operacinis gydymas yra labai rizikingas.

Rezultatai

Kadangi čiurnos aplinkoje yra daug įvairių lūžių, tai ir rezultatų, patyrusiems šias traumas, yra įvairių. Didžioji dalis pacientų grįžta į kasdienį aktyvumą po 3-4 mėnesių, pilnas kaulo sugijimas vyksta iki 2 metų, todėl ir skausmas, maudimas gali tęstis iki 2 metų.

Reabilitacija

Sugijus kaului labai svarbios yra reabilitacinės procedūros, mankštos. Labai svarbios mankštos yra ne tik reabilitacijos skyriuje, bet ir namuose. Dažnas pratimų kartojimas pagreitina ir pagerina rezultatą. Labai svarbu atgauti čiurnos judesių amplitudę ir kojos raumenų jėgą.

Kojos mynimas

Kaulo gijimui labai svarbus yra lūžgalių stabilumas, per anksti pradėjus minti koją padidėja netaisyklingo kaulo sugijimo arba nesugijimo rizika. Esant pakankamam kaulo sugijimui gydytojas leidžia priminti koją, tačiau apkrovą rekomenduojame pradėti palaipsniui, iš pradžių priminti koją vaikštant su dviem ramentais, po to vaikščioti su vienu ramentu ir tik po 1-2 savaičių pradėti pilnai minti koją. Į sportinį aktyvumą rekomenduojama grįžti ne anksčiau 4-5 mėnesių.

TRAUMATOLOGAS.LT