Stipinkaulio distalinio galo lūžiai

Stipinkaulis ir alkūnkaulis- tai abu rankos dilbio kaulai, kurie susijungdami su riešo kaulais sudaro riešo sąnarį. Dalis prie riešo vadinama distaline kaulų dalimi, o stipinkaulio ir alkūnkaulio dalys, kurios susijungdamos su žastikauliu sudaro alkūnės sąnarį, vadinamos proksimaline dalimi. Dažniausiai pasitaikantys rankos lūžiai yra distalinėje dilbio dalyje.

Paaiškinimas

Dažniausi stipinkaulio lūžiai- 2-3 centimetrai nuo riešo sąnario. Juos skirstome:

  • Intrasąnariniai lūžiai- kai lūžta sąnarinė kaulo dalis ir, taip vadinamas stipinkaulio kūnas.
  • Nesąnariniai lūžiai- lūžta tik stipinkaulio kūnas, lūžio zona nesitęsia iki sąnarinės kaulo dalies.
  • Skeveldriniai lūžiai- kai lūžta kaulas ir lūžio  vietoje yra smulkių kaulo gabalėlių- skeveldrų.
  • Atviri lūžiai- kai lūžio aplinkoje yra pažeista oda.
  • Stipinkaulio ir alkūnkaulio (abiejų kaulų lūžiai)- kartu su stipinkauliu lūžta ir alkūnkaulis.

Lūžių suskirstymas yra labai svarbus, kadangi ne visi lūžiai tos pačios srities yra gydomi taip pat. Gydantis gydytojas sprendžia, kokią gydymo taktiką Jums pasiūlyti. Dėl šios priežasties gydytojas vieniems pacientams rekomenduoja operacinį gydymą, kitus pacientus gydo neoperacine metodika (gipsu ar plastikiniu įtvaru)- metodikos parinkimas priklauso nuo lūžgalių padėties. Jei lūžgaliai yra stipriai pasislinka ir taip sugyja kaulai, lieka kreiva ranka, gali tęstis nuolatiniai skausmai riešo srityje, greičiau vystysis sąnario susidėvėjimo liga (artrozė) ir kitos problemos.

Priežastys

Dažniausia priežastis- kritimas ant ištiestos rankos. Osteoporozė (kaulo retėjimo liga) susilpnina kaulą ir užtenka mažesnės jėgos sulaužyti kaulus. Su amžiumi kaulų tankis mažėja ir kaulai pasidaro silpnesni, todėl šie lūžiai dažnesni vyresnio amžiaus žmonėms. Šie lūžiai pasitaiko ir jauno amžiaus pacientams- šiuos dažniausiai sukelia arba kritimas iš didesnio aukščio, griūvant nuo važiuojančio dviračio, autoįvykiai.

Simptomai

Skausmas riešo srityje po traumos, skausmingi, dažnai ir sumažėjusios amplitudės riešo judesiai, patinimas, rankos deformacija, skausminga spaudžiant riešo sritis, poodinės kraujosruvos.

Gydytojo ištyrimas

Gydytojas apžiūrėjęs pacientą numato tyrimo ir gydymo planą. Atliekamos keleto krypčių rentgeno nuotraukos, esant neaiškiai ar sudėtingesnei situacijai- atliekamas ir kompiuterinės tomografijos tyrimas.

Gydymas

Pagrindinis gydymo principas- užtikrinti kontaktą tarp lūžgalių ir apriboti judesį lūžio vietoje.

Yra daug gydymo būdų ir gydytojas, aptaręs su pacientu, nusprendžia kokią taktiką pasirinkti. Įvertinamas lūžis, jo sudėtingumas, paciento amžius ir aktyvumas, daugelis kitų aplinkybių ir numatomas operacinis arba neoperacinis gydymo būdas.

Neoperacinis gydymas

Jei lūžgalių po traumos padėtis yra gera- ranka įmobilizuojama gipso arba plastikine longete ir tęsiama imobilizacija nuo 5 iki 8 savaičių iki kaulo sugijimo.

Jei lūžgalių padėtis yra bloga, įvertinus aplinkybes, atliekama uždara repozicija (lūžgalių atstatymas yra geresnę padėtį nei buvo po lūžio), kai gydytojas įvertinęs repozicijos galimybę ir apimtį, neoperaciniu būdu (neatlikdamas odos pjūvio) atstato kaulus ir įmobilizuoja ranką gipso longete. Priklausomai nuo lūžgalių stabilumo (tai vertina gydytojas) atliekamos kontrolinės rentgeno nuotraukos po 1 savaitės, po to po 2 savaičių ir po 6-7 savaičių lūžiui sugijus. Kadangi po lūžio praėjus keletui dienų patinimas rankoje pradeda atslūginėti, gali įvykti lūžgalių poslinkis. Pasislinkus lūžgaliams atliekamos kartotinės repozicijos, kartais pasirenkamas ir operacinis gydymas.

                             Operacinis gydymas

Jei nėra galimybės kaulo lūžį gydyti be operacijos- atliekama osteosintezė (lūžgalių atstatymas ir fiksavimas ortopediniais metaliniais implantais). Po lūžgalių atstatymo yra fiksuojama vielomis, plokštelėmis ir sraigtais, išorinės fiksacijos aparatais, šių fiksacijų kombinacijomis. Svarbiausia sudaryti palankiausias sąlygas kaului sugyti.

Sveikimas

                             Nuskausminimas

Didžioji dalis lūžių yra skausmingi nuo keleto dienų iki 2-3 savaičių. Kad sumažinti skausmą patariame taikyti šalčio kompresus traumuotai rankai 3-4 dienas po traumos. Šalčio kompresas dedamas ant odos per rankšluostį ar kitą medžiaginį audinį, nešlapinant pažeistos srities. Šaltis laikomas keletą minučių, nereikia pažeistos srities sušaldyti, tikslas tik atvėsinti, kad sumažėtų patinimas, neryškėtų kraujosruva. Šalčio kompresus galima taikyti keletą kartų per valandą. Traumuotą ranką laikyti pakeltą,  pasirišti su patogiu audiniu po kaklu, gulint pakelti ant pagalvės. Riboti krūvį rankai- nieko sunkaus nekelti, šia ranka nesiremti. Jei tai nepadeda, rekomenduojama vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (analgetikus).

                             Įmobilizacija, žaizdų priežiūra

Įmobilizavus ranką gipsine longete svarbu žinoti, kad ranka dar gali tinti, o gipsas neleis audiniams plėstis į išorę, spausdamas viduje esančias struktūras. Jeigu audiniai labai sutinsta, užspaudžiamos kraujagyslės, sutrinka kraujotaka, perspaudžiami nervai ir prasideda negrįžtami pakitimai audiniuose. Jei jaučiate stiprų rankos veržimo jausmą, pradeda tirpti pirštai, reikia ranką pakelti, pajudinti pirštus, uždėti šalčio kompresą- jei tai nepadeda, prakirpti tvarstį per bintinę dalį, leisti atslūgti minėtiems nusiskundimams, po to vėl užtverti su elastiniu bintu. Prasidėjus minėtiems požymiams niekada negalima laukti ryto, nes po 6 valandų išsivysto negrįžtami pakitimai rankoje.

Jei lūžis gydytas operaciniu būdu- reikalinga išgydyti žaizdą. Perrišti žaizdą kasdien su antiseptikais poliklinikoje, stebėti dėl galimų infekcijos požymių, siūlus pašalinti po 14 dienų, žaizdai sugijus. Žaizdos gydymo periodu negalima šlapinti rankos odos, kad nepatektų bakterijos sukeliančios pūliavimą į žaizdą. Pašalinus siūlus dar reikalinga 3-4 dienas žaizdą tausoti, kol sugis tos mažos skylutės po siūlų pašalinimo. Po to ranką galima plauti, tepti išsausėjusią odą riebalinio pagrindo kremais, masažuoti odą- kad suintensyvėtų kraujotaka.

                             Reabilitacija ir sugrįžimas į kasdienę veiklą

Didžioji dalis pacientų grįžta į kasdienę veiklą. Dažnai lieka įvairaus laipsnio sąstingis riešo sąnaryje (kontraktūra), vakariniai nuovargio skausmai ir orų mainos meto skausmai. Po gipso nuėmimo apie 4-6 savaites vyksta judesių sąnaryje atstatymas. Pacientai konsultuojasi su reabilitologais, kurie atlieka įvadinę reabilitaciją, išmoko pacientus įvairių pratimų, kuriuos atliekant atsistato riešo judesiai. Praėjus 1,5-2 mėnesiams po kaulo sugijimo jau leidžiama grįžti į lengvą fizinį krūvį, sportinis aktyvumas (futbolas, krepšinis, tinklinis) galimas praėjus 5-6 mėnesiams po lūžio sugijimo.

Atliekant intensyvius pratimus riešo sąnaryje, sportuojant, sunkaus fizinio krūvio metu skausmingumas rieše išlieka iki 1 metų, sąstingis rieše ir orų mainos skausmai kartais išlieka ir iki 2 metų. Jei po traumos labai pasižeidė riešo kremzlinis audinys- gali formuotis riešo artroze. Skiriant adekvatų gydymą- komplikacijų dažnis būna mažesnis.

TRAUMATOLOGAS.LT